"המנציחים ציון" מצבות 

מחוייבים למצבות בטיב מעולה עם גימור מדוייק וליטוש דק השומר על ברק ומראה חדש ומקצועי לאורך שנים

יחס אישי ושירות גם בבית הלקוח

לייעוץ והצעת מחיר - חינם

 

052-3328558

קבורת סנהדרין

 

 

אחד מחברי 'חברת קדישא' אומר כי קבורת סנהדרין החלה מתוך הצורך של עולים מברית המועצות לשעבר, שלא יכלו לממן מצבות וקבורה והחלו לקבור בשיטה זו. עכשיו אנחנו מציעים את הפתרון הזול בגלל שמשטח שכזה הרבה יותר זול מקבורת שדה. אולם, עבור 'חברת קדישא' קבורה בגומחה עולה פי 10 מקבורה קונוונציונאלית בגלל ההשקעה בבטון חסין מגשם ורטיבות.

 

ביקור בשדה יהושע מציג את הבעייתיות בקבורה שכזו, בשורות הגבוהים של הגומחות. בגלל ששורת הקברים היא כ- 2.5 מטר מעל פני הקרקע, משפחות מוצאות את עצמן מתקשות להסתודד סביב קברי יקיריהם ועקב כך, גם מסרבות לקבור בגובה שכזה. קבורה רב קומתית בשיטת 'מגרשי החנייה' נהוגה בירושלים יותר, שם הקומות נחפרות לתוך האדמה, ולא מעלייה. 

 

 

 

 

רוב האנשים מעדיפים להסתודד סביב יקיריהם בחלקות קבורה אישיות, עבור יוצאי צפון אפריקה, לדוגמא, יהיה מאוד קשה לקבל את הרעיון של קבורת סנהדרין וקבורה כפולה, בעוד שהרעיון הזה מתקבל יותר בקלות, בקרב עולים מברית המועצות לשעבר.

 

 

לא קל לשכנע את הציבור בקבורת סנהדרין. צריך לצאת קמפיין פרסומי שימחיש לציבור את המחסור בקרקעות ואת העובדה שקבורה בגומחות הייתה נהוגה בתקופת הסנהדרין  (המועצה הגדולה שהתנהלה בתקופת בית שני ואחריו). אם לא, מה שיקרה, שלא תהיה ברירה להשתמש בגומחות קבורה, קבורת סנהדרין עבור העניים וקבורה קונוונציונאלית, קבורת שדה עבור העשירים...

 

המחסור בקרקעות עבור בתי הקבורה במחוז חיפה והקריות, הוביל את רשות מקרקעי ישראל להחמיר את ההיתרים ולצמצם את מכסת הקברים על כל דונם. בעקבות החלטה זו, נבנה תל רגב כבית הקברות הראשון מסוגו בישראל למטרה זו: הוא תוכנן מראש עבור קבורת סנהדרין . במילים אחרות, אחוז גבוה מן המתים בערים אלו לא יקברו בשנים הקרובות באדמה אלא, באלפי גומחות שנבנו לא מזמן, בתוך קירות בטון מיוחדים לכך עם מצבות סנהדרין אנכיות לכל גומחה.

 

בעגה המקצועית, קבורה שאינה קבורת שדה מכונה: קבורת סנהדרין ולה מצבות מיוחדות הנקראות "מצבות סנהדרין", וזו אינה תופעה חדשה בקרב בתי הקברות בישראל. בבית הקברות הישן של חיפה, שדה יהושע, הממוקם בכניסה הדרומית לעיר, קוברים כבר 9 שנים בגומחות 'כוורת' המגולפות בתוך קירות בטון. שיטה המכונה: קבורת סנהדרין.